еМагазин

Tag : хоспитализација

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Половина од починатите од Ковид-19, починале во рок од 8 дена по хоспитализација

Редакција
Вкупно 30.136 лица биле хоспитализирани од Ковид-19 од почетокот на епидемијата во Македонија (26.02.2020 до 30.09.2021 година), од кои 6.542 починале (21.708% од хоспитализираните). Ова...
Македонија ТОП СТОРИИ

19 деца болни од Ковид-19 се хоспитализирани во Козле, едно е на кислородна поддршка

Редакција
Министерството за здравство информира дека во моментов, 885 деца на возраст до 17 години, се водат како активни случаи, а 15 се позитивни на Ковид-19....
Македонија

Вирусот во моментов има широка инфекција, периодов може да биде зголемена потребата од хоспитализации, вели Филипче

Редакција
Вирусот во моментов има широка инфекција, во постојана координација и комуникација сме и со епидемиолозите, остануваме да ја следиме ситуацијата и доколку е потребно да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најмногу нови случаи и хоспитализација во градовите каде има најмалку вакцинирани

Редакција
Бројот на новодијагностицирани случаи во последните денови во државата нагло расте. Според динамиката со којашто бројот се зголемува пред нас се неколку денови или недели...
Македонија ТОП СТОРИИ

96 граѓани кои примиле две дози вакцини позитивни на Ковид-19, нема починати, 13 биле хоспитализирани

Редакција
Министерството за здравство информира дека од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини, 96 биле позитивни на Ковид-19 по примена втора доза вакцина. „Тоа...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф.Трајковски: „Со вакцините, ризикот од смрт од Ковид-19 се намалува за цели 18 пати“

Редакција
Проф. Дејан Трајковски во неговиот најнов пост на „Фејсбук“ прави анали за ефикасноста и ефективноста на вакцините против Ковид-19. „Изгледа дека ќе мораме да се...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје и во земјава за 24 часа има 10 хоспитализирани пациенти, а вкупно се лекуваaт 90

Редакција
Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64 во ковид центрите во земјава,...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа има 3 хоспитализирани пациенти, а вкупно се лекуваaт 57

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има три хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот, информира Министерството за здравство. Вкупно 57...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Во ковид центрите во Скопје за 24 часа нема хоспитализирани пациенти

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје нема хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупно 58...
Балкан

Истражување во Србија: Ниту еден пациент кој примил „Фајзер“ или „АстраЗенека“ не завршил во болница по заболување со Ковид-19

Редакција
Истражувањето во Србија за секоја вакцина посебно, колку тие штитат од заболување, пневмонија или хоспитализација покажува дека нема драстични разлики во клиничката слика по добивање...