еМагазин

Tag : Конго

Свет

Во Конго трет случај на ебола неделава

Редакција
Демократска Република Конго денеска го потврди третиот случај на ебола во провинцијата Северен Киву, соопшти локалниот министер за здравство, Јуџин Нзанзу Салита. Случајот е откриен...
Свет

Покрај Ковид-19 во Конго активна и ебола

Редакција
Еболата се шири во западниот дел на Демократска Република Конго со речиси 50 познати случаи низ целиот регион долж границата со Република Конго и Централноафриканската...
Свет

Еболата зема замав во Конго, починати четири лица

Редакција
Четири лица починаа откако се заразиле од смртносниот вирус Ебола во Демократската Република Конго, пренесоа новинските агенции. Министерот за здравство, Етени Лонгондо потврдил дека нови...
Свет

Уште ова му требаше на светот: Трет случај на ебола во ДР Конго

Редакција
Во Демократска Република Конго денеска е регистриран нов, трет случај на ебола. Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека кај седумгодишно девојче се појавиле симптоми на...
Свет

Епидемија на ебола во ДР Конго, најголема во историјата на државата

Редакција
Епидемијата на вирусот ебола што моментно се шири во ДР Конго, е најголема во историјата на таа држава – 319 потврдени случаи на заболени, соопшти...