еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Мјузикл за Есма Реџепова и песни за СК 2014: Кои музички проекти добија пари од програмата на Министерството за култура?

Мјузикл за Есма Реџепова, музичкиот проект „Ск 2014“ на Златко Ориѓански и Бени Шаќири, Скопски Џез Фестивал, Макфест… се меѓу добитниците на пари од Министерството за култура по распишаните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година по дејности и области.

На листата од 321 добитник на средства за музичка и музичко-сценска дејност може да се забележат познати фестивали и музички изведувачи од различни области, но и анонимуси.

Најмногу пари од програмата за музичка и музичко-сценска дејност доби 39. Издание на Скопје Џез Фестивал (5 милиони денари), потоа гостиварскиор Парк фестивал (3 милиони денари) и 19. издание на фестивалот ОФФ фест (2,5 милиони денари).

Претседател на комисијата која ги разгледуваше пристигнатите пријави за музичка и музичко-сценска дејност е Јане Бакевски.

Целата листа добитници ТУКА.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Џолев: Обвинителството во ниеден момент не побара притвор за Груевски

Редакција

Мицкоски: Амнестија за сите учесници во настаните од 27 април

Никола Осило

Господине Мицкоски кечап, мајонез во сендвичот? Хммм ќе ви кажам во среда

Редакција