еМагазин

Tag : министерство за култура

Македонија

Реакции до Министерството за култура: Укинат единствениот стрип настан во Македонија

Редакција
Стрип-центарот на Македонија од Велес јавно реагира до Министерството за култура затоа што меѓу проектите за финансирање не е и годинашниот 18-ти Стрип салон /...
Македонија ТОП СТОРИИ

Револт кон Министерството за култура: За роман 90.000 денари, за патни трошоци на Мири и Силвани 12.000 евра

Редакција
Лавина реакции предизвика објавата на резултатите од годинешниот конкурс на Министерството за култура за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година. Незадоволство...
Забава ТОП СТОРИИ

Мјузикл за Есма Реџепова и песни за СК 2014: Кои музички проекти добија пари од програмата на Министерството за култура?

Редакција
Мјузикл за Есма Реџепова, музичкиот проект „Ск 2014“ на Златко Ориѓански и Бени Шаќири, Скопски Џез Фестивал, Макфест… се меѓу добитниците на пари од Министерството...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за култура вработува 12 лица, плата до 31.304 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 12 државни службеници во Министерството за култура. Се бараат кандидати за советници, помошник раководител и помлади соработници. Платите во зависност...
Македонија

Скопје џез фестивал, Авалон и другите одбиени проекти од Министерство за култура, ќе може повторно да аплицираат

Редакција
Министерот за култура, Асаф Адеми одржа средба со дел од субјектите чии проекти поради  формални недостатоци беа одбиени на годишните конкурси за проекти од национален...
Македонија

По средбата на Заев со Адеми, ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура

Редакција
По средбата на премиерот, Зоран Заев со министерот за култура Асаф Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за...
Македонија

Белопета: Врапчињата ќе запеат и за „Скопскиот џез фестивал“, па наскоро ќе ја дознаеме и целата содржина на песната

Редакција
Директорот на „Скопски џез фестивал“, Оливер Белопета реагира на изјавата на министерот за култура, Асаф Адеми синоќа во воведниот дел на Топ тема на телевизија Телма,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се претседателите на комисиите кои одлучуваа за скандалозната распределба на пари во Министерството за култура?

Никола Осило
Не престануваат реакциите по објавата на резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. На конкурсите пристигнаа 5.560...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој се е оштетен со Годишната програма на Министерство за култура: „Танец“ сотрен, Ансамблот на албански народни ора и песни колку барал толку добил

Редакција
Во распределбата на парите за музичка и музичко-сценска дејност на Годишната програма на Министерство за култура, за која има лавина од реакции, Ансамблот за народни...
Македонија

И Белопета во шок: Реномираниот „Скопски џез фестивал“ не доби пари од Министерство за култура

Редакција
Лавина од реакции има денеска по објавената Годишна програма за култура на Министерство за култура на која не се поддржани многу успешни проекти, издавачки куќи,...