еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Револт кон Министерството за култура: За роман 90.000 денари, за патни трошоци на Мири и Силвани 12.000 евра

Лавина реакции предизвика објавата на резултатите од годинешниот конкурс на Министерството за култура за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година.

Незадоволство искажа и еден од најталентираните писатели од помладата генерација во Македонија, Петар Андоновски.

„За напишан роман добивате 90.000 денари (авторски хонорар, печатење, лектура, коректура, корица…), за патни трошоци на Мири и Силвани 12.000 евра….“, напиша, меѓудругото, на својот Фејсбук профил, Андоновски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мјузикл за Есма Реџепова и песни за СК 2014: Кои музички проекти добија пари од програмата на Министерството за култура?

Фото: Фејсбук/Андоновски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Рама на шега го престави Ковачевски на Шолц како “премиер на западна Бугарија„

Редакција

Османи: Додека Каракамишева е во Венецијанска комисија не треба да се праќа Законот за јазици

Редакција

Невакцинирани деца од МРП вакцината нема да се пуштат во градинките во Скопје

Редакција