еМагазин

Tag : Асаф Адеми

Македонија

Алсат М: Хисни Исмаили е нов министер за култура

Редакција
Телевизијата Алсат М од извори во Владата дознава дека Хисни Исмаили ќе го води Министерството за култура. Исмаили е универзитетски професор и е предлог на...
Македонија

Скопје џез фестивал, Авалон и другите одбиени проекти од Министерство за култура, ќе може повторно да аплицираат

Редакција
Министерот за култура, Асаф Адеми одржа средба со дел од субјектите чии проекти поради  формални недостатоци беа одбиени на годишните конкурси за проекти од национален...
Македонија

По средбата на Заев со Адеми, ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура

Редакција
По средбата на премиерот, Зоран Заев со министерот за култура Асаф Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за...
Македонија

Белопета: Врапчињата ќе запеат и за „Скопскиот џез фестивал“, па наскоро ќе ја дознаеме и целата содржина на песната

Редакција
Директорот на „Скопски џез фестивал“, Оливер Белопета реагира на изјавата на министерот за култура, Асаф Адеми синоќа во воведниот дел на Топ тема на телевизија Телма,...
Македонија

Се јави министерот Адеми: Не сум вршел притисок при изборот на проекти од Годишната програма на Министерството за култура

Редакција
По бројните реакции во јавноста за Годишната програма на Министерството за култура, на неговиот Фејсбук профил од Берлин, се јави и министерот за култура, Асаф...
ЖИВОТ

(Фото) Министер во македонската влада на елитниот Новогодишен концерт на Виенската државна опера

Редакција
Министерот за култура Асаф Адеми присуствуваше на Новогодишниот концерт на Виенската државна опера, кој годинава се одржа во чест на одбележувањето на 150-годишнината од основањето...
Бизнис

Колку пари потрошил во бифе и на авионски карти министерот за култура, Асаф Адеми

Редакција
Министерот за култура Асаф Адеми за време на својот мандат од 1 јуни до 1 ноември 2018 има остварено само две патувања во странство во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Ругање со Христос“ доби бесплатна реклама од Министерството за култура и Агенцијата за филм

Никола Осило
Македонија е една од ретките земји во светот каде што државата се дистанцира од филмски проект за кој дала финансиска поддршка. Имено, Министерот за култура...