еМагазин
Image default
Македонија

Димитров: САД очекуваат Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Силна поддршка од САД Македонија наскоро да стане 30-та членка на НАТО доби министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа за време на неговата официјална средба во Вашингтон со државниот секретар Мајк Помпео.

„Ова е одличен ден за македонската дипломатија. Само што имав многу охрабрувачки состанок со државниот секретар Помпео. Моментот е многу важен. Како што сите знаеме ние сме фокусирани на нашата домашна задача. Треба да имаме референдум и да најдеме луѓе кои ќе застанат зад Договорот за името со Грција, а кој ги отклучува вратите за иднината. Сакаме да влеземе во НАТО и тука поддршката од нашите американски партнери е особено важна“, изјави Димитров по средбата со неговиот американски колега Помпео.

Тој додаде дека денеска се враќа во Македонија многу охрабрен и оти со македонскиот народ ќе ги споедели пораките кои вчера ги добил во Вашингтон.

Шефот на македонската дипломатија во Вашингтон оствари средба и со Вес Мичел, помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, кој му упати честитки за постигнатиот Договор од Преспа и посака успешен референдум.

„Сакам да му честитам на министерот Димитров за историскиот договор што Македонија и Грција го постигнаа во Преспа и знам дека министерот Димитров одигра лична улога во тоа како архитект на овој Договор. САД силно го поддржуваат Договорот од Преспа. Ја цениме улогата која министерот Димитров ја има и очекуваме успешен референдум на 30 септември. Секретарот Помпео денес многу силно го поддржа овој напор и јасно му кажа на министерот Димитров дека САД очекуваат Македонија да стане 30-та членка на НАТО“, рече Мичел.

За време на работната посета на САД министерот Димитров имаше бројни средби во американскиот Сенат, како и со повеќе експерти, професори и истражувачи од невладината заедница во Вашингтон.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонија го алармирала НАТО за дојавите за бомби

Редакција

Османи: ДУИ ќе коалицира со сите партии што ќе ги почитуваат Охридскиот, Преспанскиот и договорот со Бугарија

Редакција

Кој и каде ќе може да се тестира: Од денеска 14 пунктови за тестирање за коронавирус

Редакција