еМагазин
Image default
Локално

Фотографии од личен профил на Фејсбук користел за креирање лажни профили

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против А.Х.(27) од Гостивар за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“, информира МВР.

Во периодот од 2010 до 2018 година, пријавениот, без претходна согласност, презел фотографии на 28 годишно женско лице од село Вранешница, кичевско, поставени на социјалната мрежа “Facebook”, и истите ги употребил за креирање на лажни профили на повеќе социјални мрежи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) За вљубениците во автомобили во Скопје: Изложба на електрични и хибридни возила

Редакција

Кривичнa пријава за полицаец кој физички малтретирал приведена жена

Редакција

(Вознемирувачки фотографии) Вреќи со убиени кучиња од страна на ветеринар пронајдени во Кумановско

Редакција