еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓаните повторно ќе ја спасуваат „Железници Транспорт“ од банкрот

Вечниот загубар и должник државното акционерско друштво „Железници Транспорт“ повторно ќе биде спасуван од банкрот со издавање на акции, кои со пари на граѓаните, ќе ги купи Владата, а истите се во вредност од 15,6 милини евра.

Оваа е четврти пат оваа Друштво да се спасува на овој начин, а истото за тоа добило одобрение од Комисијата за хартии од вредност.

„Со четвртата емисија, Друштвото ќе издаде 962.913 обични акции при што продажната цена по акција е еднаква со номиналната и изнесува 1.000 денари по акција. Вкупната продажна вредност на емисијата e 962.913.000 денари.

Друштвото издава хартии од вредност заради зголемување на основната главнина, односно заради создавање услови за непречено функционирање.

Приватната понуда е наменета за познат купувач, постојниот единствен акционер – Влада на Република Северна Македонија, како институционален инвеститор“, соопштија од Комисијата за хартии од вредност.

Фото: МЖ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Нова трансплатација: Срцето на 44-годишна донаторка почна да чука кај пациент кој боледува од тешка кардиоваскуларна болест

Редакција

Убава вест: Оздравени 244 пациенти од Ковид-19, од Скопје 110

Редакција

Пад на температурата од петок

Редакција