еМагазин

Tag : банкрот

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Ван Хол“ кој има фабрика во Македонија, доби нови сопственици

Редакција
Белгиската компанија за производство на автобуси, „Ван Хол“, која има фабрика и во ТИРЗ „Бунарџик“ кај Скопје, доби нови сопственици, холандската компанија ВДЛ и германската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓаните повторно ќе ја спасуваат „Железници Транспорт“ од банкрот

Редакција
Вечниот загубар и должник државното акционерско друштво „Железници Транспорт“ повторно ќе биде спасуван од банкрот со издавање на акции, кои со пари на граѓаните, ќе...
Свет ТОП СТОРИИ

Се повеќе компании во ЕУ банкротираат, највисок процент во последните осум години

Редакција
Бројот на компании во Европската унија што прогласија банкрот во вториот квартал е зголемен за 8,4 отсто во однос на претходниот квартал и сега е...
Балкан ТОП СТОРИИ

На Бугарија и се заканува банкрот

Редакција
Бугарското Министерство за финансии денеска соопшти дека на државата и се заканува банкрот и дека постои ризик за стабилност на фиксниот курс на бугарскиот лев...
Свет ТОП СТОРИИ

За 48 часа пропадна една од најголемите банки во технолошкиот сектор на САД 

Редакција
Економијата и технолошкиот сектор на САД поминуваат низ тежок период со затварањето на Банката на силиконска долина (СВБ), позната и како банка на технолошките стартапи....
Балкан

Авиокомпанија „Адриа ервејз“ пред банкрот, а во меѓувреме доби казна за издавање на авиобилети

Редакција
Авикомпанијара „Адриа ервејс“ поднесе барање за банкрот до Окружниот суд Крањска, објавија од компанијата на нивната веб-страница. „Стечајната постапка е поднесена од страна на раководството...