еМагазин
Image default
Бизнис

Градежниците очекуваат пораст на цените и намалување на бројот на вработени

Раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, очекуваат намалување на бројот на вработени, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, a бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата се над нормалата.

Најголемо влијание врз ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат следните фактори: нема побарувачка со 20.9 %, зголемени трошоци за материјали со 20.6 %, неповолни временски услови со 13.6 % и конкуренција во сопствениот сектор со 11.8 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција вредна 1,8 милиони евра продадени 368.874 акции од „Ларин Мрамор“

Никола Осило

Осигурителниот пазар „цвета“: 2018 најуспешена во последните 10 години

Никола Осило

Бизнисменот Велија Рамковски се враќа во форма: Ги врати Хедис маркетите, најавува и враќање на телевизијата А1

Редакција