еМагазин
Image default
Бизнис

Градежниците очекуваат пораст на цените и намалување на бројот на вработени

Раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, очекуваат намалување на бројот на вработени, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, a бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата се над нормалата.

Најголемо влијание врз ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат следните фактори: нема побарувачка со 20.9 %, зголемени трошоци за материјали со 20.6 %, неповолни временски услови со 13.6 % и конкуренција во сопствениот сектор со 11.8 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Делта-пром инг“ го доби тендерот на општина Велес за реконструкција на водоводни и канализациони линии вреден 613.000 евра

Никола Осило

„Македонија пат“ склучи договор за набавка на сол со „Димакс рудници“ вреден 149 милиони денари

Никола Осило

Службен весник вработува шест лица, плата до 43.112 денари

Никола Осило