еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Хјуман рајтс воч документиралe „очигледни воени злосторства“ извршени од руските сили врз цивилите во Украина

Групата за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч (ХРВ) синоќа соопшти дека документирала „очигледни воени злосторства“ извршени од руските сили врз цивилите во Украина, пренесува Скај њуз.

ХРВ соопшти дека открила „неколку случаи“ на воени прекршувања во Чернихив, Харков и Киев.

– Случаите што ги документиравме претставуваат неискажлива, намерна суровост и насилство врз украинските цивили, рече Хју Вилијамсон, директор на ХРВ за Европа и Централна Азија.

– Силувањето, убиствата и другите насилни дејствија врз луѓето кои руските сили ги држат во притвор, треба да се истражат како воени злосторства, потенцира Вилијамсон.

Меѓу овие е вклучен и еден случај на повеќекратно силување, два случаи на егзекуција по брза постапка (егзекуција во која едно лице е обвинето за кривично дело и веднаш убиено без право на целосно и правично судење) – еден од шестмина мажи – и други случаи на незаконско насилство и закани врз цивили, извршени помеѓу 27 февруари и 14 март.

-Војниците исто така беа вмешани во грабеж на цивилен имот, вклучително храна, облека и огревно дрво. Оние кои ги извршија овие злоупотреби се одговорни за воени злосторства, се додава во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко видео) Цивилите во Буча прво биле застрелани во колена, па убиени со врзани раце, тврди Министерство за одбрана на Украина

(Вознемирувачко видео+фото) Бројни тела по улиците на Буча, 280 лица закопани во масовна гробница

МИА/Фото: Украинско министерство за одбрана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени, вели Џафери

Редакција

Од Ковид-19 починале 10 лица, дополнително пријавени уште четворица

Редакција

Семејната династија продолжува: Кој е Алија Јаоски, новиот градоначалник на Пласница

Редакција