еМагазин
Image default
Бизнис

Халк Банка ја зголеми основната главнина за 933 милиони денари

Врз основа на решението на Комисијата за хартии од вредност одобрена е XIV-та емисија на хартии од вредност по пат на приватна понуда, соопшти Халк Банка преку Македонската берза.

„Халк Банка А.Д. Скопје изврши зголемување на основната главнина од средставата на Банката со издавање на 93.312 обични акции со номинална и продажна вредност од 10.000 денари по акција или со вкупен износ на емисијата од 933.120.000 денари. Вкупниот капитал на Банката по извршената XIV-та емисија на акции изнесува 5.181.300.000 денари, а вкупниот број на акции е 518.130 обични акции со номинална вредност 10.000 денари по акција“, соопшти банката.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бугарската „Каучук“ го доби тендерот на ЕСМ за набавка на транспортни ленти за РЕК Битола вреден 2,3 милиони евра

Редакција

ММФ даде зелено светло за пристап на Македонија до 530 милиони евра преку ПЛЛ-инструментот

Редакција

Живко Калков назначен за нов стечаен управник на штипски „Бетон“

Редакција