еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Лажна дојава за поставена бомба во училиште во Охрид

Утрово на електронската адреса на едно училиште во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа, но по направените потребни проверки утврдено е дека станува збор за лажна дојава, информира МВР.

– Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешната пријава дека на електронската адреса на едно училиште во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа, се посочува во соопштението.

Од МВР наведуваат дека веднаш по добиената пријава полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање на објектот, а потоа се извршени детални антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажна пријава.

Утрово веднаш по добиената закана, учениците и присутните во објектот на училиштето биле веднаш евакуирани и за случајот била известена полицијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Возовите повторно сообраќаат, прекинат бојкотот на машинскиот и извршниот персонал

Редакција

Одлука за влез на Алтернатива во Владата засега нема: Заев и Гаши ќе ги продолжат разговорите следната недела

Редакција

(Видео) Се уште сум во Македонија: Се огласи Ѓорге Давид, српскиот музичар кој прегази жена, која почина

Редакција