еМагазин
Image default
Бизнис

Македонијатурист со добивка во првите девет месеци

Македонијатурист АД Скопје во првите девет месеци од 2022 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност, како и од други споредни дејности оствари позитивен финансиски резултат, односно добивка од 22,90 милиони денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

-Вкупните приходи за деветте месеци од 2022 година изнесуваат 231,65 милиони денари и се зголемени за 97%, додека пак приходите од продажба на Друштвото се зголемени за 173% во однос на истиот период минатата 2021 година.

Вкупните трошоци и расходи од работењето за деветте месеци од 2022 година изнесуваат 208,75 милиони денари и се зголемени за 93,10% во однос на 2021 година, велат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сава пензиски фонд купи акции во Македонијатурист

Македонијатурист во првите шест месеци со добивка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Комерцијална банка: Бројот на вработени незначително се намалува поради пензионирање

Редакција

Отсуството од работа ќе се докажува со потврда од градинка или училиште

Редакција

„Тепачка“ за акции од „Реплек“: Продаден блок вреден 93.000 евра

Редакција