еМагазин
Image default
Македонија

„Метлата“ ќе биде заокружена до крајот на јули

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека наредната недела продолжува следниот чекор од реконструкцијата на Владата. Ќе има смени на заменици министри и директори на институции. Очекува целиот процес да заврши до крајот на јули.

– Се работи за повеќе од дваесетина директорски места на централно ниво. Веројатно повеќе од триесетина на локално ниво. Има подрачни единици, замениците, тоа се веќе испразнети места, непополнети кои што ќе завршат во овој период на јули. Идната недела веќе ќе одиме со следниот чекор, изјави Заев при денешната посета на Стоби, одговарајќи на новинарско прашање до каде е реконструкцијата.

Посочи дека со смената на замениците министри и директорски места во подрачните единици во државата ќе заврши самата реконструкција.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Савески го изгуби судскиот спор против Левица: Апасиев останува единствен правен застапник на партијата

Редакција

Нова распределба на квоти по аптеките: Поголема достапност на лекови во текот на целиот месец

Редакција

Фетаи побара затвор за Мијалков, Тачи и поранешни членови на ДИК за „Титаник 2“

Редакција