еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски на лидерската нема да се согласи за промена на Уставот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на трибина во Делчево истакна дека повеќе од 80 проценти од македонскиот народ е против прифаќање на како што вели, бугарскиот диктат, и дека партијата нема да се согласи за промена на Уставот под овие околности ни сега ни во иднина.

Во својот говор Мицкоски најави дека ќе присуствува на најавената лидерска средбата зошто смета дека е потребно да се учествува на средби кога е во прашање државата.

„Овие денови најавија лидерска средба. Немам да бидам искрен голема надеж, иако ќе присуствувам на средбата, затоа што секогаш кога се разговара за иднината на Македонија, сметам дека е потребно да се учествува. Воедно, на таа средба, сакам премиерот да биде свесен за времето откако уставните промени ќе пропаднат,“ изјави Мицкоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски прифаќа лидерска средба, но бара да се разговара и што по неуспехот на уставните измени

МИА/Фото: Мицкоски/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Девојче ја пее „Let it go“ во скривница во Украина, снимка која го обиколи светот

Редакција

Европарламент: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Редакција

Се степале фудбалерите на Тетекс и Кадино, приведени четворица

Редакција