еМагазин
Image default
Бизнис

„МојДДВ“: Дали повратот на ДДВ може да се направи и на добрата и услугите со 5% ДДВ?

Со „МојДДВ“ враќате 15% од ДДВ-то независно од тоа дали фискалната сметка ќе содржи поединечни артикли со стапка од 18% или стапка од 5%, е одговорот на прашањето „ Дали повратот на ДДВ може да се направи и на добрата и услугите со 5% ДДВ?“.

На фејсбук-страницата „МојДДВ“ можете да најдете одговори на голем број прашања кои граѓаните си ги поставуваат за оваа апликација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„МојДДВ“: Колку дена по издавањето можe да се скенира фискалната сметка?“

„Мој ДДВ“: Дали има ограничување до која сума може да се скенираат фискалните сметки?

„МојДДВ“: Како и колку пати може да ја скенирате фискалната сметка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Винер“ го доби тендерот за осигурување на вработените во МВР вреден 51 милион денари

Никола Осило

„Едусофт“ го доби тендерот на МИОА за модернизација на системот на електронско управување со документи „тежок“ 820.000 евра

Никола Осило

Фондот за здравствено осигурување без тендер склучи договор со Македонски пошти вреден 9 милиони денари

Никола Осило