еМагазин
Image default
Техно

На „Фејсбук“ „висат“ 1,1 милион, а на „Инстаграм“ 540.000 македонски граѓани

Во државава има 1,1 милион корисници на социјалната мрежа Фејсбук, за сто илјади повеќе во однос на минатата година, а повеќе од половина милион или 540 илјади лица се приклучени на Инстаграм.

Според податоците на специјализираниот сајт statista.com, од регистрираните 1,58 милиони корисници на интернет во државава, две третини се активни на некоја од социјалните мрежи, најмногу на Фејсбук и на Инстраграм.

Во светот има 4,1 милијарда интернет корисници, а 3,2 милијарди од нив користат социјални мрежи.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Студентите на ФИНКИ ќе може стручната пракса да ја вршат во ВИП

Редакција

Мрежите од следната генерација треба да се градат партнерски и да бидат во корист на граѓаните

Редакција

Добротворниот хакатон KindHack по втор пат во Скопје

Редакција