еМагазин

Tag : македонски граѓани

Македонија ТОП СТОРИИ

Досега 20 македонски државјани го напуштиле Израел, а ги има околу 200

Редакција
Дваесет македонски државјани кои побарале асистенција за нивна евакуација од Израел, безбедно ја напуштиле земјата и се на пат кон Македонија. Уште 11 очекуваат асистенција,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонските граѓани може да вложуваат во американски државни обврзници

Редакција
Граѓаните на Македонија ќе може да вложуваат во американски државни обврзници. Коста Костадиновски од Капитал Асет Менаџмент потврди дека може да се купат американски државни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Украина досега евакуирани околу 120 македонски граѓани, меѓу кои и неколку Украинци

Редакција
Oд Украина досега вкупно се евакуирани 120 лица, од кои дел се украински државјани со нивни семејства, информираше министерот за надворешни работи Бујар Османи на...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Во Врање досега вакцинирани 12.006 македонски граѓани со прва доза и 9.392 со втора доза

Редакција
Во Врање од почетокот на вакцинацијата досега со првата доза вакцинирани се 12.006 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 9.392 наши државјани, јави...
Македонија

Македонските граѓани од денеска ќе можат да се вакцинираат и во Бугарија со „Фајзер“ и „Модерна“

Редакција
Македонските граѓани од денеска ќе можат да се вакцинираат и во Бугарија, пишува Дојче веле. Ваквата можност ја најави бугарската агенција БГНЕС, која објави дека...
Балкан

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

Редакција
Околу 10 до 15 автомобили од Северна Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку...
Балкан ТОП СТОРИИ

Хрватска воведе задолжителен 14-дневен карантин за македонските граѓани

Редакција
Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска донесе одлука за воведување обврска за самозолација од 14 дена за сите патници кои доаѓаат од Македонија, Србија,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Редакција
Според најновите податоци на Државниот завод за статистика во 2018 година, стапката на сиромашни лица во земјава изнесувал 21.9 % од населението или 455.100 лица...
Техно

На „Фејсбук“ „висат“ 1,1 милион, а на „Инстаграм“ 540.000 македонски граѓани

Редакција
Во државава има 1,1 милион корисници на социјалната мрежа Фејсбук, за сто илјади повеќе во однос на минатата година, а повеќе од половина милион или...
БЕНЧМАРК

Значителен раст на барањата за азил во ЕУ од македонски граѓани

Редакција
Последните бројки на Европската Канцеларија за азил, ЕАСО, покажуваат дека државјаните на земјава се меѓу оние кои најчесто продолжуваат да поднесуваат барања за азил, дури...