еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Најниски нето-плати во јануари

Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна нето плата во јануари годинава изнесувала 33.943 денари.

Според податоци на ДЗС, најниската нето-плата за овој период е во секторот Заштитни и истражни дејности – 19.099 денари, следи Услуги поврзани со одржување на згради и дејности на уредување и одржување на животна средина и природа – 21.108 денари, па Производство на кожа и слични производи од кожа – 21.394 денари, Производство на облека – 23.048 денари и Производство на мебел – 23.480 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Највисоки просечни нето-плати во јануари

Највисоката просечна бруто-плата во јануари изнесува 137.804 денари

Фото: МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) И Euronews известува за загадувањето на воздухот во Скопје

Редакција

43 нови случаи на Ковид-19 од 3.007 тестирања, бројката на активни изнесува 1.070

Редакција

(ГАЛЕРИЈА) Протест за ослободување на осудените за „27 април“, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дадоа поддршка

Редакција