еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Најниски просечни нето плати во февруари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава, изнесувала 33.720 денари, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС).

Според податоци на ДЗС, најниската просечна нето плата за овој период е во секторот Заштитни и истражни дејности – 19.096 денари, следи Услуги поврзани со одржување на згради и дејности за уредување на животна средина и природа – 21.060 денари, па Производство на кожа и слични производи од кожа – 21.310, Производство на облека – 23.195 денари и Дејности на подготовка и служење храна – 23.305 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Највисоки просечни нето плати во февруари

Највисоката просечна бруто плата во февруари изнесува 139.004 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судот во понеделник повторно ќе се обиде да му го достави решението на Груевски

Редакција

Минатата недела од Ковид-19 починале 71 лице, најмногу во Скопје, 18

Редакција

За празникот сончево и топло, за викендот повремено дожд

Редакција