еМагазин
Image default
Македонија

Немаат сите граѓани пристап до примарна здравствена заштита

Пристапот до здравствените услуги не само од физички, туку и од економски, социјален или културен аспект, е од фундаметално значење за следењето на напредокот на здравствениот систем, еднаквоста и одржливиот развој.

Најновите податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека во Република Македонија, во 2017 година, 90.3 % од населението имало пристап до примарната здравствена заштита.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев вели дека не соработувал и комуницирал со Боки 13 во врска со „Рекет“

Редакција

(Фото) Заев, Пендаровски, Шекеринска, Османи, Спасовски, Николовски… со шлемови на „бојно поле“ во Криволак

Редакција

Вработени во полицијата имале поголем имот од бизнисмените

Редакција