еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Невработеноста во четвртиот квартал лани 14%

Стапката на невработеност во четвртиот квартал во 2022 година изнесувала 14 отсто.

Стапката на активност во овој период е 54,9, а стапката на вработеност 47,2, соопшти Државниот завод за статистика.

Во четвртото тримесечје од 2022 година, активното население во Македонија изнесувало 802.280 лица, од кои вработени се 690.053, а 112.227 лица се невработени.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителство ја обжали пресудата за тешката сообраќајна несреќа кај „Сити Мол“

Редакција

Нападите кон новинарите се зголемија, медиумите се финансиски неодржливи, се вели во извештајот на ЕК

Редакција

Уготур со зголемена добивка во првите девет месеци

Редакција