еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нов раст: 1.375 случаи на Ковид-19 од 7.188 тестирања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 7.188 тестирања, а регистрирани се 1.375 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 852, Битола – 135, Прилеп – 70, Куманово и Кавадарци – по 38, Охрид и Штип – по 25, Струмица – 21, Ресен – 18, Тетово и Гевгелија – по 14, Неготино – 13, Гостивар, Велес и Радовиш – по 10, Валандово – 9, Пробиштип, Демир Хисар и Крушево – по 8, Кичево и Богданци – по 7, Делчево и Крива Паланка – по 6, Кочани –  5, Струга, Виница, Македонски Брод и Свети Николе – по 3, Дебар, Кратово и Пехчево  – по 2.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 228.540, а бројот на активни случаи изнесува 6.818.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 101.168, Активни 3.869

Куманово 13.225, Активни 138

Тетово 11.468, Активни 76

Прилеп 11.014, Активни 404

Битола 9.619, Активни 544

Гостивар 8.108, Активни 34

Велес 7.579, Активни 137

Кавадарци 7.572, Активни 241

Охрид 6.935, Активни 268

Штип 6.821, Активни 105

Струмица 6.381, Активни 162

Кичево 4.361, Активни 77

Кочани 4.138, Активни 52

Струга 3.962, Активни 40

Гевгелија 3.016, Активни 126

Неготино 2.676, Активни 60

Свети Николе 2.164, Активни 22

Крива Паланка 1.984, Активни 39

Ресен 1.934, Активни 113

Радовиш 1.844, Активни 52

Берово 1.484, Активни 8

Делчево 1.487, Активни 37

Дебар 1.461, Активни 3

Виница 1.183, Активни 5

Пробиштип 1.153, Активни 13

Валандово 1.070, Активни 63

Кратово 791, Активни 3

Богданци 705, Активни 37

Демир Хисар 659, Активни 23

Крушево 618, Активни 18

Македонски Брод 552, Активни 32

Демир Капија 439, Активни 6

Македонска Каменица 430, Активни 6

Пехчево 361, Активни 2

Дојран 178, Активни 3.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вкупниот број стигна до 8.000: Од Ковид-19 починале 2 лица, дополнително пријавени уште 2

Убава вест: 217 оздравени од Ковид-19

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Остаревме „барајќи“ јунак да ја купи македонската Пошта

Редакција

Нема пријава, бугарските службеници кои го вандализираа македонскиот клуб пуштени од притвор, инцијатор била една од сопругите

Редакција

Лани помалку умрени во Македонија, повеќето кои починале се мажи

Редакција