еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 Иницијатива“: Загадениот воздух не прави и агресивни

Најновите истражувања покажуваат дека покрај тоа што загадениот воздух нè прави болни, нè прави и поагресивни, пишува „О2 Иницијатива“ на нивната фејсбук-страница.

„Загадениот воздух знаеме дека предизвикува редица аномалии и болести, од респираторни, срцеви удари, мозочни удари, канцер, неуролошки пореметувања, репродуктивни, спонтани абортуси, генетски мутации, зголемена појава на депресија и други ментални болести, го намалува умствениот капацитет, листата е долга.

Но, како загаденоста расте, така се зголемува и насилството, вклучувајќи го и домашното насилство.Насилството не мора да е секогаш физичко, може да биде и вербално. Просто кажано, при загаден воздух, она што не морало да ескалира, ескалира. Станавме нација на болни, глупави и агресивни луѓе“, велат од „О2 Иницијатива“ приложувајќи студија за ова тврдење.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општина Охрид тврди дека постапката за легализација на дивоградби е согласно позитивната законска регулатива

Редакција

(ВИДЕО) „Нема воздух, нема мир“: Младите им одржаа лекција на старите на масовниот еколошки марш во Скопје

Редакција

Казни за оние кои ја палат трската на Охридско езеро, но нема кој да казнува

Редакција