еМагазин
Image default
Македонија

Обезбедени гласови на 82 пратеници од потребните 80 за уставни измени?

Од 360 Степени, која се емитува на телевизијата Алсат М неофицијално дознаваат дека мнозинството смета на поддршката на десетина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери.

„Се зборува за бројка од вкупно 82. пратеници, кон која би можел да се приклучи и Ферид Мухиќ, пратеникот од листата на СДСМ, кој не гласаше за ратификација на Договорот со Грција„, објави 360 Степени.

Од таму го контактирале Мухиќ, кој рекол дека во овој момент не може да се произнесе, зашто сака претходно да ги види уставните измени.

За да поминат уставните измени во Собрание потребни се гласовите на најмалку 80 пратеници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сите детали од владиниот предлог за промена на Уставот

Отворено писмо на Мицкоски до Заев: Владата покажа дека се плаши од избори

Кои се можните датуми: Во Собрание подготвени и за избори и за уставни измени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Матичните лекари заборавени за зголемување на платите: Ја понесоа тежината од ситуацијата со корона вирусот и сами си купуваа заштитна опрема

Редакција

Полицискиот час за викендов да биде од 19 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Редакција

Обвинителството нема да ја гони Канческа-Милевска, ја отфрли кривичната поднесена од Финансиската полиција

Редакција