еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

Обвинителство ја „чешла“ фирмата која ги ангажирала градежните работници кои загинаа во Шипковица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид на лице место во Шипковица, каде при изградба на потпорен ѕид вчера загинаа двајца работници и издаде наредба за обдукција на телата на починатите.

„Јавниот обвинител нареди да се обезбеди и целокупната документација од правниот субјект кој ги ангажирал работниците, како и документацијата од општината поврзана со изградбата на ѕидот.

На лице место беше повикан и Државниот трудов инспекторат, кој ќе изготви извештај. Во насока на утврдување на причините и проверка на целиот настан, се испитуваат повеќе лица“, информира Јавното обвинителство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во тетовска Шипковица животите ги загубија двајца градежни работници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мерџан Шабанов чека на трансплантација на срце, потребни се средства за скапата терапија додека чека

Редакција

Починаа 22 лица од Ковид-19, најмладите на 47 и 48-годишна возраст

Редакција

Спасовски: Владата очекува солидарност од банките, доколку ја нема тоа ќе се дефинира со уредба

Редакција