еМагазин
Image default
Локално

Обвинителство предлага психијатриско лекување: Момчето од Драчево кое си ја уби бабата ималo трајна душевна болест

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на едно лице, обвинето дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 12 став 1 од Кривичниот законик, информираат од таму.

„Лицето се товари дека на 10.12.2018 година, во состојба на непресметливост, при вршење семејно насилство, ја лишил од живот оштетената, негова баба по мајка. Тој и нанел повеќе убодни рани со нож, а една засецна рана во пределот на вратот довела до брзо губење крв и била смртоносна. Извршителот потоа сам се пријави во полициска станица и призна дека ја лишил од живот неговата баба.

Предлогот за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување и чување на сторителот во здравствена установа се темели на наодите од прибавениот вешт наод и мислење од вешто лице од областа на психијатријата. Со овој наод се констатира дека обвинетиот во моментот на извршување на делото бил во состојба на непресметливост како резултат на акутно психичко растројство поради трајна душевна болест“, се додава во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Триесетдневен притвор за 20-годишникот од Драчево кој со нож ја уби својата баба

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Голем шумски пожар близу РЕК „Осломеј“ во Кичево

Никола Осило

Дел од граѓаните на Велес принудени да седат дома бидејќи улиците се претворени во лизгалици

Никола Осило

Трагедија во Скопје: Почина жена, а тешко е повредено тригодишно девојче

Никола Осило