еМагазин
Image default
Македонија

Поради нивелацијата доцнат платите за културните работници?

Актери, пејачи и други културни работници револтирано реагираат дека доцни исплатата на априлската плата и дека за тоа најверојатно причина е најавената нивелација на платите во оваа дејност.

„Ќе понесе некој одговорност за бруталново каснење на платите? Министерството за култура, министерството за финансии, синдикат? Или поточно, зошто се спроведува реформа ако не е се спремно истата да се спроведе. Некој? Било кој?“, напиша на својот Фејсбук профил еден од најпознатите македонски актери Оливер Митковски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Jавната и државната администрација ќе го одработува 2. јануари

Редакција

Канческа Милевска: Не бев уценувана, ниту уценував

Редакција

Убава вест: Во Дебар од Ковид-19 излекувани 45 лица, се лекуваат само уште двајца

Редакција