еМагазин

Tag : актери

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Актери им одржаа лекција на несовесните возачи

Редакција
„Грижете се и за другите, не само за себе“ е пораката на видеото кое го снимија актерите Енис Ајрулаи и Хасим Мемиши Сопи на кое...
Локално

Несекојдневен случај: Приведени двајца актери бидејќи прекинале проба во театарот во Гостивар

Никола Осило
Двајца актери вчера попладне биле приведени во полициска станица Гостивар по пријава дека ги попречувале активностите на Гостиварскиот театар. Актерите сметаат дека се неправедно отстранети...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Големи филмски имиња снимаат во Македонија

Редакција
Продуцентската куќа „Сестри и Брат Митевски“, како македонски продуцент започна со снимањето на филмот „Сирена во Париз“, белгиско-француско-македонска копродукција, мјузикл и еден од најочекуваните кинематографски...
Македонија

Поради нивелацијата доцнат платите за културните работници?

Никола Осило
Актери, пејачи и други културни работници револтирано реагираат дека доцни исплатата на априлската плата и дека за тоа најверојатно причина е најавената нивелација на платите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Колкави се хонорарите на пејачите и актерите вклучени во кампањaта за претседателските избори?

Никола Осило
Кампањата за претседателските избори е во полн ек, а веќе се објавени и извештаите за трошоците во првиот дел од кампањата. Во нив меѓу другото...
ЖИВОТ

Актери и студенти се збогуваа од режисерот: Златко Славенски ги допрел срцата на многумина

Никола Осило
Голем број актери и студенти од Факултетот за драмски уметности преку статуси на социјалните мрежи се збогуваат од еден од најпознатите драмски режисери во земјава...