еМагазин
Image default
Македонија

Предупредување за невреме: Поројни дождови ќе го „расипат“ продолжениот викенд

Значителна промена на времето ќе следи од утре попладне, преку ноќта и во понеделеник кога во поголемиот дел од државава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер.

Локално се можни и поинтензивни процеси во форма на невреме, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во вторник се уште на места ќе има врнежи од дожд и ќе продлжи да дува засилен северен ветер. Во понеделник и вторник дневната температура ќе се намали за околу десет степени, особено во северните деови.

Во текот на денов ќе биде сончево со умерена локална облачност, со нестабилност во западните делови со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умереб југоисточен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 36 степени. Во Скопје максимална температура до 33 степени.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Билјана Ванковска прва жена која собра 10.000 потписи за кандидатура за претседател на Македонија

Редакција

Злоупотребениот џип на МВР за патување во Грција е донација

Редакција

Детали од МВР за фрлената експлозивна направа на семејната пекара на Мисајловски

Редакција