еМагазин
Image default
Македонија

Прва посета на наследникот на Хан, Вархеји на Македонија

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија.

Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Вархеји исто така ќе се сретне и со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Посетата на комесарот Вархеји во регионот ќе продолжи во Албанија следниот ден.

На средбите најверојатно ќе стане збор за новата методологија за проширување предложена од Франција и за текот на реформите во земјава, особено донесувањето на законот за јавно обвинителство.

На 18 декември минатата година вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи се сретна со Вархеји во Брисел, при што му го претстави реформскиот план на Владата до самитот на Европскиот совет во март.

Европската комисија ќе објави мини-извештај за Северна Македонија и Албанија во февруари, а новата методологија, според најавите, се очекува да биде усвоена во март.

Еврокомесарот Вархеји минатиот месец рече дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат напролет. Тој тогаш рече дека ЕУ треба да ја исправи грешката од октомври.

Земјите членки на ЕУ не се договорија за почеток на преговорите со двете земји, поради противењето на Франција, која, пак, услови со нова методологија на преговарање.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен вчера изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување.

МИА/Фото: Твитер/Вархеји

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Река со протестна нота поради вклучувањето на Имер Селмани во кампањата на Пендаровски

Редакција

Спасовски: Заканата во следните две недели е страшна и радикална, пикот од 2.000 до 2.500 заболени

Редакција

Борисов инсистира до октомври да има договор чив е Гоце Делчев

Редакција