еМагазин
Image default
Балкан

Прва тужба од семејства на двајца загинати во катастрофалните пожари во Грција

Тужба до обвинителството,  против генералниот секретар за цивилна заштита, префектот на Атика, градоначалникот на општина Маратон, против одговорните за цивилна заштита во периферијата Атика и општина Маратон, против одговорните и надлежните во противпожарната служба и полицијата и кон секој што носи одговорност, поднесоа три семејства на загинати во катастрофалните пожари.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, тужбата ја достави адвокатот кој што е правен застапник на семејствата кои загубија сопруг- татко и мајка. На 70 страници се објаснети аргументите, но и детално е опишано како двете лица ги загубиле животите и што точно се случувало минатиот понеделник.

Седумдесет-годишниот маж, само два дена пред катастрофалниот пожар ја омажил неговата ќерка и целото семејство тие денови било во викендичката во населбата Неос Вуѕас, додека пак 73-годишната, која исто така загина, живеела на долниот кат, во истиот објект.

МИА/Фото: Фејсбук/ Elia Kallia

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лидерот на „Златна Зора“ доби 13 години затвор, убиецот на антифашистичкиот активист и рапер доживотен затвор

Редакција

(Видео) Масовен протест на граѓаните во Белград: Се најавува и во други градови

Редакција

(ВИДЕО) Ладнокрвно убиство во Србија: Бабичка застрела бизнисмен сред улица

Редакција