еМагазин
Image default
Бизнис

Раст на станбените и потрошувачките кредити, пад кај автомобилските

Анализирано според намената на кредитите одобрени на физичките лица, во јули кај најзастапените категории ‒ потрошувачките и станбените кредити е регистриран месечен раст од 1,3% и 1,5%, соодветно, при годишен раст од 11,2% и 16,0%, соодветно, соопшти НБРМ.

Во јули, кај автомобилските кредити е евидентирано месечно намалување од 0,5%, во услови на годишен раст од 0,7%. Овој месец кредитите одобрени на кредитни картички не остварија промена на месечна основа, додека на годишна основа бележат намалување од 1,0%.

Во јули, кај негативните салда на тековните сметки е остварен месечен и годишен раст од 0,4% и 4,2%, соодветно, додека кај кредитите одобрени врз други основи е регистрирано месечно и годишно намалување од 0,1% и 0,3%, соодветно.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Милан Ивановски купи акции во Аутомакедонија

Редакција

Фабрика Карпош со добивка во првите девет месеци

Редакција

Општина Гази Баба не уплатила 950.000 евра во Буџетот од отуѓување и закуп на државно градежно земјиште, откри државна ревизија

Редакција