еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Тасевски е новиот директор на БЈБ

На денешната седница Владата на Република Македонија го прифати предлогот на Министерот за внатрешни работи Сашо Тасевски да биде именуван за нов директор на Бирото за јавна безбедност во Министерството за внатрешни работи.

Тој доаѓа на местото на разрешениот Лазо Велковски.

На јавноста и стана познат како полицискиот службеник од обезбедувањето на премиерот Зоран Заев, кој извади огнено оружје и пукаше за време на инцидентите во Собранието на 27 април.

Тасевски е магистер по безбедност и докторант на Факултетот за безбедност.

Од 2001 година има работено кај поранешниот претседател Бранко Црвенковски, во одделот за странски делегации, a потоа кај министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

На почетокот на кариерата бил припадник на единицата за специјални задачи „Тигар“.

Има посетувано курс за обезбедување ВИП личности во САД, во 2004 година.

Фото: Канал 5

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерство за здравство: Најдовме трајно решение за проблемот со матичен лекар во Шуто Оризари

Редакција

Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина за „Титаник“

Редакција

Кристиан Лешков нов извршен директор на Сава осигурување

Редакција