еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Штетата од пожарите огромна: Изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса

Владата на седница го разгледа Извештајот на ЈП Национални шуми за штетите од пожарите заклучно до 15 август во кој се констатира дека од вкупно зафатените 9.907 хектари, 8.803 отпаѓаат на површини со шуми или завршиле во шуми, при што изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса.

Согласно оваа информација, Владата го задолжи ЈП Национални шуми да донесе програма за пошумување со план за активности уште во текот на оваа есен.

Дополнително, Владата го задолжи ова јавно претпријатие целокупната количина опожарена дрвна маса како последица од пожарите да остане во сопственост и со неа целосно да стопанисува ЈП Национални шуми.

Фото: МВР

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Италија го враќа на маса проширувањето на ЕУ во ноември, ама тоа ништо нема да смени

Редакција

ТАВ Македонија: Сезонските летови се враќаат на Охридскиот аеродром

Редакција

еМагазин се приклучува на иницијативата Драмски театар да го носи името на Горан Стефановски

Редакција