еМагазин
Image default
Македонија

Со ХИВ во Македонија инфицирани 390 лица

Република Македонија има најмал број лица инфицирани со ХИВ, вкупно 390 во моментот, што е резултат на превентивните активности што се преземаат во континуитет. Тоа се должи на успешната реализација на активностите од Програмата за превенција од ХИВ, која постои од 1987 година.

Ова попладнево го изјави директорот на Клиниката за инфективни болести и претседател на Националната комисија за ХИВ, Милена Стевановиќ, која рече дека во програмата правилната употреба на кондоми и лубриканти е значаен сегмент од активностите за превенција на ХИВ.

– Едукацијата ја врши здравствен работник и здравствена институција вклучена во Програмата за превенција на ХИВ при Министерството за здравство. Превенцијата од ХИВ е неопходна за секој поединец. Во рамки на користење на кондомот, лубрикантот ја има една од главните улоги во превенцијата на ХИВ инфекцијата. Навременото тестирање може да придонесе за квалитетен живот на секој човек, истакна Стевановиќ.

Додаде дека се набавени лубриканти во мали пакувања за една употреба, залиха на кондоми постои и секој денар домаќински се троши.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Влада: Најмногу за датум за нас се „бореa“ Грција, Австрија, Словенија…

Редакција

Отказ за вработениот во Централен регистар, кој им се закануваше на новинарките Јордановска и Коровешовска

Редакција

Убава вест: 179 лица во Македонија излекувани од коронавирусот, нов раст

Редакција