еМагазин
Image default
Бизнис

Според Државниот завод за статистика, невработеноста падна на 17,5 отсто

Стапката на невработеност во вториот квартал 2019 година падна на 17,5 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци бројот на невработени лица во земјава изнесува 168.180 лица, а бројот на вработени 794.283 лица.

Стапката на активност во вториот квартал е 57,1 отсто, стапката на вработеност 47,1, додека стапката на невработеност изнесува 17.5.

Стапката на невработеност во првиот квартал изнесуваше 17,8 отсто, а на крајот на 2018 година 20,7 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Одлични резултати на „Алкалоид“: Раст на добивката и 144 нови вработувања

Никола Осило

Јовановиќ: Банките ќе профитираат 100 милиони евра од корона вирусот

Редакција

Народната банка вработува осум лица, плата до 43.815 денари

Никола Осило