еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Средношколци од Валандово направија апликација за создавање вертикална градина за прочистување воздух

Апликацијата на средношколците од Валандово за создавање вертикална градина за одгледување на цвеќиња и други видови растенија, е избрана за една од петте најиновативни во рамки на програмата подржана од УНИЦЕФ чија основна цел е преку решавање социјални проблеми и предизвици да им помогне на младите луѓе да развиваат нови вештини.

Идејата на гимназијалците од Валандово во себе опфаќа создавање вертикална градина за одгледување цвеќиња и други соодветни растенија со поголем капацитет за прочистување на воздухот во училишните простории.

За имплементирање на нивната идеја одобрена е финансиска подршка од 120.000 денари со кои училиштето вети дека ќе развие еден целосно нов производ создаден на ожиновативен начин.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Цементарница УСЈЕ ги отвора вратите за граѓаните за да се запознаат со работата

Редакција

Владата „ќе се бори“ против загадувањето на воздухот со 1,5 милиони евра

Никола Осило

„О2 Иницијатива“: Половина од мерните станици имаат проблем, анализата на Владата за намалувањето на загадувањето не важи

Редакција