еМагазин

Tag : африканска чума

Бизнис

Нов, изолиран случај на африканска чума кај домашни свињи во село Петралица

Редакција
Потврден е нов, изолиран случај на болеста африканска чума кај питомата популација свињи во село Петралица, Општина Ранковце, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ)....
Бизнис

АХВ забрани увоз на свинско месо и преработки од Србија поради африканска чума

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и...