еМагазин

Tag : анализа

Бизнис

Драстичен пад на приходите на 30. најголеми државни претпријатија

Редакција
За дури 35 отсто се намалиле вкупните приходи на најголемите 30 претпријатија основани од државата и од локалната самоуправа во период од 2015 до 2018...
Бизнис

Детален преглед: Што покажала анализата на Министерството за финансии за прогресивниот данок?

Никола Осило
Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2 отсто во однос на потенцијалот, покажува...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ: Прифатливо е спојувањето на СЈО и ЈО, Русковска не

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе изнесе конкретни забелешки за новиот предлог-закон за јавно обвинителство што го предложи премиерот Зоран Заев откако ќе го анализира, а прифатливо е,...
Бизнис

Анализа: За директори на јавните претпријатија се поставуваат и лица со средно образование

Редакција
Студијата за раководењето со јавните претпријатија „Кој тоа таму управува?“, изработена од Институтот за демократија, покажува дека, (од анализата на биографиите), дури 5% од управувачките...
Македонија

Министерството за труд и социјална политика до Обвинителство достави кривична пријава за злоупотреби на пензискиот систем

Редакција
Министерството за труд и социјална политика денеска до Основното Јавно обвинителство доставува кривична пријава против непознат сторител и сите документи од анализата на пензискиот систем со...
Бизнис

Нови мостри ориз доставени на ГМО-анализа

Никола Осило
Државниот инспекторат за земјоделство денеска доставил на анализа нови мостри ориз земени од неколку магацини од Кочани за да се утврди дали се генетски модифицирани....