еМагазин

Tag : балкански рис

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Реткиот балкански рис забележан во Лешница

Редакција
Од Националниот парк Шар Планина информираат дека е утврдено присуство на реткото диво животно – балкански рис во месноста Лешница. Од таму го следеле движењето...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Балкански рис повторно „заловен“ од камерите на Националниот парк „Галичица“

Редакција
Фото-камерите на Националниот парк „Галичица“ уште еднаш снимија примерок на балкански рис во атарот на паркот. Последните три години ова е осми пат поставените фото-замки...