еМагазин

Tag : Лешница

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Реткиот балкански рис забележан во Лешница

Редакција
Од Националниот парк Шар Планина информираат дека е утврдено присуство на реткото диво животно – балкански рис во месноста Лешница. Од таму го следеле движењето...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Националниот парк „Шар Планина“ до Владата испрати барање за раскинување на договорите за изградбата на две мали хидроелектрани во прекрасната Лешничка долина

Редакција
Националниот парк Шар Планина до Владата испрати официјално барање за раскинување на договорите за изградбата на две мали хидроелектрани: Пена 84 и Пена 85 во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Забрането движење на моторни возила кон Горна Лешница

Редакција
Национален парк Шар Планина информираше дека се забранува движење на моторните возила кон Горна Лешница, Крива Шија, Џинибег и по долниот пат кон селото Бозовце....
Локално ТОП СТОРИИ

Населби во Тетово три дена по 24 часа немаат вода

Редакција
Жителите на одредени населби во Тетово три дена се соочуваат со 24-часовен прекин во снабдувањето со вода за пиење. Станува збор за повисоките делови од...
Балкан

Од Кабинетот на Рама за фотографијата од Лешница: По грешка е означена од Албанија, постои село со исто име

Редакција
По рекациите на социјалните мрежи, откако албанскиот премиер Еди Рама објави фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“, од неговиот Кабинет...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Еди Рама ја „присвои“ Лешница: Водопадите биле дел од убавините на Албанија

Редакција
Премиерот на Албанија, Еди Рама на неговиот Фејсбук-профил објави фотографија од водопадите на Кривошијска река на Шар Планина во пределот Лешница и напиша дека тоа...