еМагазин

Tag : кеси

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Од 1. јули следната година целосна забрана за пластични и оксобиоразградливи кеси

Редакција
Одлуката за целосна забрана за пуштањето на пластични и оксобиоразградливи кеси за носење стоки на пазарот во земјава ќе стапи во сила на 1 јули...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Собрани 235 илјади евра од продажбата на пластични кеси, а за десет пати е намалена нивната употреба

Редакција
За десет пати е намалена употребата на пластични кеси во Македонија, откако на 1 декември 2021 година стапи на сила законот со кој се забранува...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Дрогериите dm ги укинуваат пласичните кеси за една употреба

Редакција
Со цел да креира долгорочно и одржливо решение за заштита на животната средина и намалување на штетното влијание на пластичните кеси врз околината, компанијата dm...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Преку замена на неразградливите пластични кеси, до почиста животна средина

Редакција
Во пресрет на 15. Септември – Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција...