еМагазин

Tag : Кирил Лешочки

Македонија ТОП СТОРИИ

Митрополит Европски Пимен: Кога се канонизира некој човек за светител на Црквата Божја, тој се прогласува за жител на Небесата, а не на некоја земја земна

Редакција
Митрополит Европски Пимен на неговиот Фејсбук-профил реагираше на изјавата на бугарскиот професор Пламен Павлов од универзитетот во Велико Трново, кој смета дека чинот на канонизација...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кирил Пејчиновиќ канонизиран во светител

Редакција
На света божествена литургија во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј“, беше канонизиран македонскиот просветител и игумен лешочки Кирил Пејчиновиќ. Поглаварот на Македонската православна...