еМагазин

Tag : мајчин јазик

Македонија

Македонците над европскиот просек според познавањето странски јазици

Редакција
Македонија е над европскиот просек според познавањето странски јазици. Во земјава јазик различен од мајчиниот зборуваат 68,3 отсто од граѓаните. Според податоците на Евростат што...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Писателот Веле Смилевски со отворено писмо до Борисов: Европската перспектива на Македонија не може да биде на сметка на идентитетот

Редакција
Писателот и поранешниот претседател на Друштвото на писатели Веле Смилевски со отворено писмо се обрати до премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Писмото кое Смилевски го...