еМагазин

Tag : писмо

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Партијата „Десна“ објави наводно писмо од Палчо, во кое вели дека не киднапирал и убивал деца и старци

Редакција
Партијата „Десна“ на која до пред извесно време претседател беше Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за киднапирање и убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонски интелектуалци и јавни личности со отворено писмо за „бугарската национална доктрина“

Редакција
Околу 80 интелектуалци и јавни личности од Македонија, испратија отворено писмо до државите членки на ЕУ, САД и пошироката светска јавност во врска со позицијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поскапуваат дел од поштенските услуги: Колку ќе чини да испратите писмо и пратка во странство

Редакција
Нови цени на поштенските услуги во меѓународниот поштенски сообраќај се во сила од денеска. Новите цени се однесуваат за писмата, поштенските картички, печатените работи и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Зошто Св. Кирил и Методиј не се Бугари

Редакција
Македонија вчера го славеше Денот на Св. Кирил и Методиј, сесловенските просветители, кои соседна Бугарија сама си ги присвои за свои, а за тоа тврдење...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европратеници бараат ЕУ да ги замрзне преговорите со Србија

Редакција
Девет европратеници од либералната група „Обнова на Европа“ (Renew Europe) испратија писмо до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и високиот претставник на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Закани по живот за обвинителот Јовески: „Ослободете ги новинарите на Алфа“

Редакција
Jавниот обвинител Љубомир Јовески вчера добил закана по неговиот живот поради конкретен кривичен предмет по кој постапката е завршена во декември 2021 година. Заканата, која...
Македонија

Граѓани на Бугарија и Македонија со отворено писмо бараат од премиерите надминување на недоразбирањата

Редакција
Граѓанското здружение за бугарско-македонско пријателство „Под едно небо“, заедно со Институтот за балкански перспективи, Бугарскиот културен клуб – Скопје и Бугарско-македонска стопанска комора упатија отворено...
Македонија ТОП СТОРИИ

Петте точки на Бугарија се маркетиншки трик, вели Пендаровски

Редакција
Се додека Бугарија не направи политичка Влада и не конституира Парламент кој ќе има мандат од четири години, ние нема што да бараме од Софија,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Обврски не се преземени, во Софија се разговараше за идеи како да се надминат разликите, вели Османи

Редакција
Обврски не се преземени. Во Софија воспоставен е отворен дијалог за позициите на двете страни во однос на прашањата. Ние разменувавме идеи за можни решенија...
ДОБРОСОСЕДСТВО

„Иницијатива 8“: Предлог-платформа за трилатерална соработка меѓу Македонија, Бугарија и Албанија

Редакција
Забрзување на инфраструктурните, енергетските и комуникациските инвестициски проекти долж Коридорот осум, изградба на политичка платформа за унапредување на меѓусебна соработка, интензивирање на политичката, економската, безбедносната,...