еМагазин

Tag : Љубомир Јовески

Македонија ТОП СТОРИИ

Љубомир Јовески не е повеќе кандидат за уставен судија, СДСМ ја повлече неговата кандидатура

Редакција
Поранешниот јавен обвинител Љубомир Јовески не е повеќе кандидат за уставен судија. Владејачката СДСМ ја повлече неговата кандидатура. Тој беше еден од кандидатите на партијата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Јовески, на кој му заврши мандатот како јавен обвинител

Редакција
По шест години на чело на Јавното обвинителство, му заврши мандатот на обвинителот Љубомир Јовески. Со јавноста се поздрави преку соопштение, а во наредните шест...
Македонија

Интерпелацијата на Љубомир Јовески на собранска седница на 2. ноември

Редакција
На собраниската седница закажана за 2. ноември ќе се расправа по Предлогот за интерпелација на државниот обвинител Љубомир Јовески, поднесен од пратеници од опозицијата. Интерпелацијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јовески тврди дека за случајот со пожарот во модуларната болница во Тетово немало обид за влијание и притисоци

Редакција
Јавниот обвинител Љубомир Јовески до Собранието по пошта го испратил одговорот за интерпелацијата што за неговото работење во случајот со пожарот во модулараната болница во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Интерпелација за Јовески на првата нова собраниска седница

Редакција
На првата нова пленарна седница ќе биде ставена на дневен ред интерпелацијата за јавниот обвинител Љубомир Јовески поднесена од пратениците на Беса, Демократско движење и...
Македонија

Јовески: За дисциплинската за Русковска треба да се обезбедат докази и да се произнесат засегнатите

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за дисциплинската постапка за шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈОГК), Вилма Русковска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор за осомничениот кој им се закануваше на обвинителите Јовески и Русковска и на Ескобар, помошник секретар во Стејт департментот

Редакција
Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 56-годишен битолчанец, осомничен за кривичното дело „загрозување лица под меѓународна заштита“ од член 420...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уапсено осомничено лице кое ги испратило заканувачките писма кон обвинителите Јовески и Русковска

Редакција
Министерство за внатрешни работи упасило осомничено лице кое ги праќало заканувачките писма кон обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска. Повеќе детали за апсењето во Битола,...
Македонија

Здружение на јавните обвинители: Заканите упатени кон Јовески се закана кон целата институција

Редакција
Здружението на јавните обвинители најостро ги осудува последните закани упатени кон државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. -Заканите упатени кон него, како највисок во јавнообвинителската хиерархија,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Закани по живот за обвинителот Јовески: „Ослободете ги новинарите на Алфа“

Редакција
Jавниот обвинител Љубомир Јовески вчера добил закана по неговиот живот поради конкретен кривичен предмет по кој постапката е завршена во декември 2021 година. Заканата, која...