еМагазин

Tag : Љубомир Јовески

Македонија

Какви доверливи информации има Боки 13?

Редакција
Освен што на вчерашното судење за “Рекет“, првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 рече дека добива закани за физичка ликвидација, тој посочи и дека со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дали во нив е гласот на Камчев: Обвинителство отвори предмет за новите аудио-снимки

Редакција
Јавниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за „Телма“ вели дека Јавното Oбвинителство отворило предмет во врска со новообјавените аудио снимки на Јутјуб. „Надлежен јавен обвинител...
Македонија

За сега нема постигната спогодба со осомничени за случајот „Рекет“

Редакција
До овој момент конкретна спогодба со осомничените за случајот „Рекет“ не е постигната, ниту е влезено во посериозни договори околу спогодбата иако, како што изјави...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови четири лица осомничени во „Рекет“

Редакција
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот...
Македонија

Отсуството на Слободан Богоески го одложи судењето за „Маџар телеком”

Редакција
Случајот против поранешните генерален и финансиски директор на Македонски телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат, како и други две лица за злоупотреба на службената положба...
Македонија

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од...
Македонија

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

Редакција
Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал...
Македонија

Јовески: И Јанева и Стефанова ќе бидат повикани за „Рекет“

Редакција
Јавниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека инволвираните во случајот „Рекет“ ќе бидат неселективно сослушани или распитани, вклучувајќи ги и специјалните јавни...
Македонија

(ВИДЕО) Јовески не одговори директно дали Јанева ќе биде повикана во Обвинителство

Редакција
Одговарајќи на прашањето дали снимката која се појави во италијанскиот весник „Ла Верита“  може да ја загрози на некој начин истрагата за „Рекет“, јавниот обвинител...
Македонија

Јовески: Снимката во „Ла Верита“ не е излезена од Обвинителството

Редакција
Видео-снимката што денеска ја објави италијанскиот весник „Ла Верита“ во врска со предметот „Рекет“ не е излезена од Обвинителството, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески....