еМагазин

Tag : православни

ЖИВОТ

Петок 5 јуни пред Духовден неработен за граѓаните од православна вероисповед

Редакција
Петок пред Духовден, 5 јуни е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за труд и...
Македонија

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Редакција
Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава...